Zarf Yapımı-Mektup Arkadaslıgı

DSC_9885 (2)

  Kısın instagramda bir kaç sayfaya denk geldim ‘snailmail’ ile ilgili. Biraz arastırınca da -özellikle yurtdısında- bir çok kisinin mektup arkadaslarının oldugunu farkettim. Çoook uzaklardaki biri için bir seyler hazırlamak, emek harcamak (aynı şekilde onun da benim için bir seyler yapıcak olması) fikri çok hosuma gidince yazın baslamaya karar verdim. Internette arastırınca pek bilgi bulamadım, bu yüzden ben instagramda buldugum Türklere sordum aklıma takılanları… Yaklasık bir bucuk aydır mektuplasıyorum ve sizle de nasıl mektup arkadası bulunur gibi bildiklerimi ve yaptıgım zarfları paylasmak istedim…

DSC_9870 (2)

 • Instagram da bununla ilgili bir çok profil var. Bunlara #penpalswanted #penpals #snailmail gibi hashtaglerden ulasabilirsiniz. Profil kısmında ‘not looking for penpal’ gibi artık mektup arkadası aramadıgı yazıyorsa onlara yazsanız da cevaplamaz veya olumsuz cevap alırsınız. Bu yüzden buna dikkat etmenizi öneririm. Instagram dısında tumblr da theplaceforpenpals.tumblr.com sayfası da var…
 • Bir anda cok fazla kisiyle mektuplasmaya baslamayın ve buldugunuz kisilerin farklı ülkelerden olması sizin için daha keyifli olur. (Benim mektup arkadaslarım Ingiltere, Almanya, Isvicre ve Malezyadan.)
 • Ptt ile gönderim yapıyorsunuz. Yurtdısı gönderim 2.5 Tl, eger agır bir mektup göndericekseniz tartarak agırlıgına göre tutarı belirleniyor.
 • Mektubun içine ufak tefek hediyeler koyabilirsiniz. Bu sallama çay, kitap ayracı, bileklik gibi kendi kullanacagı seyler olabilecegi gibi desenli bant, kalem gibi mektuplarında kullanacagı seyler de olabilir.
 • Mektubun açılmayacagından emin olmalısınız. Mesela pembeli olan zarfta kullandıgım ipin çıkmaması için göndermeden önce yapıstıracagım bantla aynı sekilde etiketi de çift taraflı bantla tutturacagım… Gönderdiginiz sekilde karsı tarafa ulasması için saglamlık önemli!
 • Ben birçok kisinin posta pulu bulamadıgını gördüm Türkiyede. Sanırım Eminönündeki postane pul açısından en iyisiymis, gidip bakmaya fırsatım olmadı. Ben de ilk postalarken pul bulamamıstım postanede, ama getireceklerini söylediler nitekim bir daha ki gidisimde buldum. Pul bulamazsanız damga basıp gönderiyorlar. Yine de pullun yeri ayrı diye düsünüyorum :)
 • Tek sorun posta pulu bulamamak degil elbette istedigim gibi zarf ve kagıt da bulamıyorum bu postun da cıkıs noktası ordan kaynaklı :)

Not: Konuyla ilgili aklınıza takılan olursa sorabilirsiniz. Maddeleri arttırabilirim boylece…

Gelelim zarf yapımına;malzemeSüslemek için pinterestte buldugum seyleri kullandım, burdaki ve surdaki sayfamda kayıtlı pinler arasında bulabilirsiniz. Tabi ki asıl malzeme kagıt! Bu güzel desenler sevgili cafenohutun burdaki postundan… Kırtasiyeden renkli A4 kagıtları alarak da yapabilirsiniz. Etiketleri de ben kalın A4 kagıdına bastım.DSC_9894 (2)

Bunlar dısında biraz ip (ben mumlu ip kullandım), sıvı yapıstırıcı, adres kısmı için etiket,kursun kalem, delgeç ve makasa ihtiyacınız var. Bir de zarf sablonuna… Ben A4 kagıdına çizebilecegim en genis zarfı cizdim ve kesip onu kullandım. Yine pinterestte veya cafenohutun blogunda zarf sablonları bulabilirsiniz…DSC_9879 (2)

Sonrası tamamen size ve yaratıcılıgınıza kalmıs…

Mutlu Pazarlar!

Advertisements

2 thoughts on “Zarf Yapımı-Mektup Arkadaslıgı

  • Çok teşekkürler Pınar! O senin tatlılığın :) çok sevindim beğenmene, 2-3 gün önce sizin blog a denk gelince ben de çok sevdim, takip ediyorum ;)

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s