Saç Bağışı ~ Senin Tereddütün Onun Umudu


 Instagramda takip ediyorsanız görmüşsünüzdür 20 Kasım 2014 te saçlarımı bağışlamak için kestirmiştim. 21 Kasım’da da paketledim ve Amerika’ya uçtu :) Şu an Türkiyede kanser hastaları için saç bağışı kabul eden bir kuruluş yok ve güvenilir bir kuruluş resmi bir açıklama yapmadıkça Türkiye’de bağışta bulunmayın. Bir dönem bu şekilde Lösev in haberi olmadan saç bağışı adıyla toplayanlar olmuş, sitelerinde bağış almadıkları yazıyor ve kurum kendi açıklamadıkça inanmamakta fayda var. Ben de biraz araştırıp Pantene‘ e göndermeye karar verdim. Sitelerinde İngilizce bir anlatım oldukça detaylı bir şekilde (burada) mevcut, ben biraz daha özetleyerek en önemli şeyleri yazmaya çalıştım. Instagramda paylaştığım video için buraya tıklayabilirsiniz.

saçbagisiHazırlık:

 • Saçınız kimyasal bir boya ile boyanmamış olmalı ve % 5 inden fazlası gri olmamalı.

 Çünkü; bir peruk toplam 8- 15 at kuyruğundan yapılıyor ve her yollayan kişinin saçı farklı renkte. Gerçekçi bir görünüm için saçların boyanması gerekiyor. Eğer boyalı veya gri bir saç olursa boyayı iyi absorblamadığı için eşit bir boyama sağlanamıyor, perukta ton farkları oluyor.

Pantene_BeautifulLengths_MakeTheCut_Steps01

 • Öncelikle saçınız temiz ve saç spreyi gibi bir ürünle şekil verilmemiş olmalı,
 • Saçınızı ensenizden tutun,
 • Toplayın,

Pantene_BeautifulLengths_MakeTheCut_Steps02

 • Tokayı kesiceğiniz yere göre hizalayın. Kesiceğiniz yerin 2-3 parmak altında olsun ve açılmayacağından emin olun. Saçın uç kısmından da toplayın,
 • En önemli konulardan biri uzunluk; en az  8 inch (22 cm kadar) olmalı. Daha uzun olabilir ama daha kısa olursa peruk için kullanılamaz,
 • Lastiğin üst kısmından saçı kesin,

Pantene_BeautifulLengths_MakeTheCut_Steps03

 • Kilitli buzdolabı poşedine saçı koyun. Saçın kuru olması çok önemli ben ertesi gün postalayacağım için saçımı kuruyken kestirdim.
 • Gönderilecek adres (Gönderim adresini Pantene‘in sitesinden kontrol etmeden bir gönderimde bulunmayınız, adres değişebilir. Yazı Nisan/2015 te yazılmıştır.):             

Pantene Beautiful Lengths
Attn: 192-123
806 SE 18th Ave.
Grand Rapids, MN 55744  US

 • Eğer saç bağışınız ulaştığında geri dönüş istiyorsanız açık adresinizi ve adınızı paketin içine ekleyin. (ben sadece zarfa yazmıştım geri dönüş istiyorsanız içine de eklemelisiniz)

20141120_134012  Geri dönüşün gelmesi uzun sürebilir, peruk için sizin saçınız yeterli olmayacağı için en az 8 kişinin daha saç bağışı beklenecek. Bunun dışında her ülkeye teşekkür mektubu gönderip göndermediklerini bilmiyorum.

 Son olarak gönderimi PTT ile yapabilirsiniz ben 6.50 TL ya da bu civarlarda bir tutar ödedim. Bu ağırlığa göre değişiyor, benim gönderdiğim saç yaklaşık 40 cm di. Eğer Türkiye’de yaşamıyorsanız bulunduğunuz ülkede bağış alan bir kuruluş olabilir, oraları da araştırabilirsiniz muhtemelen gönderim daha kolay ve hızlı olur.

Dünyanın çeşitli yerlerinde bununla ilgili – yüzlerce kişinin katıldığı ve orda saçlarını kesip, bağışladığı – etkinlikler oluyor. Mesela mekan bir okul olabiliyor, katılmak isteyen öğrencilerin o gün topluca saçları kesiliyor. Türkiyede daha önce olmadı sanırım. Saçları kısa olanlar şimdiden uzatmaya başlasın ben tekrar uzatmaya başladım, belki bir etkinlik düzenler toplu bağışta bulunuruz :) Eğer sorunuz varsa yorum olarak yazabilirsiniz, cevaplamaya çalışırım.

 Not: Meren‘ e; saç bağışını araştırırken Pantene in böyle bir kampanyası olduğunu, blogdaki yazısıyla öğrenmemi sağladığı ve o da bağışta bulunduğu için teşekkür ederim. 2009 da yazdığı yazı için buraya bakabilirsiniz.

 Sevgiler

Advertisements

26 thoughts on “Saç Bağışı ~ Senin Tereddütün Onun Umudu

  • Geri bildirim almak icin icersine adresimi yazmamistim. Sorun çıktığını düşünmüyorum, adres yazsam da mektup yolladiklarinda kaybolma olasılığı vs. vardı ben herhangi bir haber beklemek istemedim. Sevgiler :)

   Like

 1. Merhaba. Ben de saç bağışı yapacaktım fakat boyalı olmaması gerektiğini yazmışsınız. Bikaç kere boyanmıştı saçım. Bağış yapamıyor muyum 😞

  Like

 2. Merhaba bende saçlarımı kestirmiştim daha ördürüp eve getirdim internette dolaşırken sizi buldum ve saçımı böyle değerlendirebileceğimi düşündüm. Ben Pantene sayfasındaki numarayı aradım ama iletişime geçemedim acaba siz nasıl iletişime geçtiniz yada nasıl gönderebilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  Like

  • Merhaba bununla ilgili linkteki videoda detayları anlatmış ve türkiyede de bunun yapılmaya başlandığını duyunca açıklama kısmına link eklemiştim. Sevgiler İrem

   Like

 3. Merhaba :)
  Bir basin kurulusunda calisiyorum ve sac bagisiyla ilgili haber hazirliyorum. Yaklasik 2 sene once bagis yapmissiniz. Yine devam ediyor musunuz? Bilgilendiriseniz cok sevinirim.

  Like

  • Merhaba, evet saçlarımı tekrar uzattım ve bağışlayacağım. Bu sefer Türkiye’de başlayan ‘Kökü Sende’ projesine bağış yapacağım.
   Sevgiler İrem

   Like

 4. Merhaba ben saçımı bağışlamak istiyorum. Ama Lösev kabül etmiyor ve başka kurumlara nasıl güvenebilirim? Bilgi verir misiniz?

  Like

  • Yazının sorunuzla ilgili oldukça detaylı olduğunu düşünüyorum. Güven sizle alakalı bir şey Pantene gibi bir kurumdan hiç şüphe etmedim açıkçası. Bu yazı haricinde youtube kanalımda da bir video var o videoya ve açıklamalar kısmında Türkiye için keşfettiğim (hatta oraya geçen haftalarda saç bağışı yaptım) hesabın adresine bakabilirsiniz. O da Sabancı Gönüllülerinin bir projesi. Belli bir marka kimliği oluşturmuş olan firmalar, ne bu yoldan elde edecekleri gelire ihtiyaç duyar ne de markalarının adını lekeleyecek bir olaya karışmak istemez diye düşünüyorum; belki bu sizi rahatlatır :) Sevgiler İrem
   video linki: https://www.youtube.com/watch?v=hG7wxH0Weh8

   Like

 5. Saçlarımın uçlarını daha önce açtırdım, mavi boyattım sonra aktılar. Tekrar kendi rengine boyattım ama bir kısmı yine sarardı. Bu sorun olur mu acaba?

  Like

  • Yazıda yer aldığı kadar bilgim var. Youtube kanalımdaki şu videoda -> https://www.youtube.com/watch?v=hG7wxH0Weh8
   açıklama kısmında bir link var videoda yapmanız gerekenlerden bahsediyorum. Açıklamalar kısmındaki linkte de benimde 2. bağışımı gerçekleştirdiğim Türkiyede başlayan proje var. Orası boyalı saç da kabul ediyor. Detayları onlardan öğrenebilirsiniz yakında bununla ilgili de video gelecek…
   Sevgiler İrem

   Like

 6. Bnm küçükken annemin kestiyi salarim hala duruyo. Simdi saclarim kisa ve o saclarim cok saglikliydi goren herkes cok begenirdi. O saclarimi gonderebilirmiyim ki ? Acaba uygun mu?

  Like

  • Bİldiklerim yazıda olduğu kadar, siteyi tekrar inceledim ama süre belirtilmemiş. O kadar süre durmuş bir saçtan peruk yapılıyorsa, neden olmasın bence bağışlanabilir hala temizse ve istenilen uzunlukta ise…
   Kanalımda Türkiyede saç bağışı ile ilgili de yazı var -> https://www.youtube.com/c/dreamtravelwear belki o kuruma ulaşırsanız cevaplarlar. Instagram sayfalarından güncel haberleri alabilirsiniz, şu an ellerindeki saçları peruk yapıp bağışlayana kadar saç kabul etmiyorlar..
   Sevgiler İrem

   Like

 7. mrb ben ortalama 3 yıldır saçlarımı uzatıyorum ve iş dolayısıyla kesmem gerekebilir bende eğer bir faydam olur mu diye bilgi almak istemiştim bağış durumu şu an aktifmi bir kaç yerde hijyen amaçlı bağış kabul edilmiyor diye açıklama yapılmış konuyla alakalı bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Birde bağış yapılan saç erkek saçı oluyor mu hi. bir bilgim yok

  Like

  • Merhaba
   Benim yazının sonunda yazdığı yazı için teşekkür ettiğim bağış yapan kişi de erkek. Okuduğunuz yazı muhtemelen lösevle ilgiliydi, evet onlar hijyen açısından kabul etmiyor.
   https://www.youtube.com/channel/UC6EgQsQywLKqcWtTvi8WqLg/videos bu linkten saç bağışı ile ilgili iki videomu bulabilirsiniz. 1. videodaki ve bu yazıdaki pantene hala aktif diye biliyorum, sitelerinden ulaşabilirsiniz. Instagram sayfalarına fotoğraf atmışlar mı diye baksanız bile yeterli aktif değillerse paylaşım yapmazlar.. 2. videoda yer alan Türkiyedeki kurum ellerindeki saçlar peruk olana kadar ara verdi onlara da instagramlarından başlayacakları zamanı sorabilirsiniz…
   Sevgiler İrem

   Like

 8. Merhaba yaptığın şey çok güzel seni tebrik ederim. Böyle bir şey yapmayı çok istiyorum o yüzden saçımı uzattım. Ama kuaföre güvenmiyorum. Ya düzgün kesemezse açısından. Acaba nerede yaşıyorsun. Hangi kuaföre gittin. Öğrenebilir miyim?

  Like

  • Merhaba öncelikle teşekkürler. Kestirdiğim kuaför kapandı, zaten kuaföre saçınızı ölçtüğünüz ve söylediğim gibi bağladığınız sürece güvenmeyecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşım kestirirken kuaförü inat edip öyle düz kesilmez diye toplamadı ve eliyle tutarak kesti. Eli kaydığı anda saçlar boşa gider, buna izin vermeyin yeter :) Toplayıp keserse sonrasında saçı düzeltmesi zor bir şey değil zaten düz kesim istediğim için makineyle düzeltmişti benim, aklınızda bulunsun…
   Sevgiler İrem

   Like

 9. Ben şu anda 16 yaşındayım ve hiç dış görünüşümü merak etmiyorum ne kadar kısa olacak acaba bu saç stili bana yakışacak mı diye çünkü en azından benim bir saçım kaşım kipriğim var o yuzden hiç düşünmüyorum dış görüşümü.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s