Eminönü Alısveris Rehberi

 

eminonu-alisverisiVideolara gelen yorumların birçoğu malzemeler ve onların nereden olduğu hakkında oluyor. Aslında bunu da bir video ile anlatmak istiyorum. Ama şimdi yazı ile mümkün olduğunca tarif etmeye çalışacağım aldıklarımı da göstererek…

ekran-alintisi2  İlk olarak ben Mısır Çarşısı’nın Kurukahveci Mehmet Efendiye çıkan kapısından çıkıyorum ve dümdüz yürüyorum (Hasırcılar Cad.). Parti malzemeleri, pastacılıkla ilgili ürünler vs buralarda oluyor caddenin sonuna doğru da ahşaptan tatlı kalıpları, kepçeler vs gibi şeyler var. Ben ilerden Balkapanı Sokak’tan sola dönüyorum genelde ve Tahtakale Caddesi’ne çıkıyorum. Balkapanı sokakta solda hediyelik kutuların vs satıldığı Boxcity var.

ahsapboncuk indexTahtakale Caddesine geldiğinizde ilerde solda Güvener Pasajı var. Takı malzemelerinin çoğunu buradan alıyorum. Hatta tam dükkan adı vermek gerekirse yanda fotoğrafını gördüğünüz kapıdan girince en dipte solda Class Boncuk. Özellikle zincirleri, mumlu ipleri, ahşap boncukları aldığım yer burası; fiyatları da çok uygun. Fotoğrafta gördüğünüz tüm ahşap boncukları ve küçük kasedeki küpe aparatlarını, yıldızları 7.5 TL ye aldım.

Bu arada bu yazı bana da ilerki gidişlerimde rehberlik edecek çünkü ne ne taraftaydı unutabiliyorum buradan sonra. Genelde kasadaki amcaya soruyorum nerede bulacağımı bilmediğim şeyleri, çok güzel tarif ediyor.
yildizpul kupeaparatlariYine pasajdaki diğer dükkanlara da bakabilirsiniz özellikle takı malzemeleri için. Geçen hafta gidişimde aradığım teli bulamayınca Class Boncuktaki abi üst katta Kenan Makremede vardır dedi, böylece daha önce çıkmadığım üst katı da keşfetmiş oldum. Class Boncuktan çıkınca sola dönüp ordaki merdivenlerden iki kat yukarı çıkıyorsunuz. Teli ve beyaz şönilleri toplam 6 Tl ye aldım sanırım.

Yine aradığınız şeye göre o katlardaki dükkanlara da hatta diğer iki kapıdan girdiğinizde karşınıza çıkan dükkanlara da bakabiliriniz…

ekran-alintisi3Sonrasında burada bulamadıklarım için Marputçular Çarşısı’na uğruyorum. Orda dipte tabelasında Bijuteri yazan bir dükkan var. Takı için güzel metal objeler oluyor, genelde onları buradan alıyorum. Bijuterinin olduğu katın üst katındaki dükkanlar da güzel Class Boncukta bulamadığım bir ip vs varsa onlar için de durağım bu kat…

boncukMarputçular Hanın çevresinde de cırt cırttan, keçeye birçok şey bulabileceğiniz dükkanlar var. Ben buraya bakmadan önce Kürkçü Handa birazdan tarif edeceğim dükkana bakıyorum ama.

Kumaş, elyaf vb. için Bursa Pazarına bakabilirsiniz. Kanaviçe kumaşı da yine buradaki dükkanlarda oluyor..

ekran-alintisi4İşte bu noktada yolu karıştırıyorum ben haritadan bakınca baya kolaymış oysaki, Marputçulardan dümdüz gidiyorsunuz ve Kürkçü Han. Yolu karıştırsam da kime sorsan gösterir tarzı bir yer, çok meşhur bir o kadar da kalabalık. Girdikten sonra sağda en dipteki Irsat İplikçik’e gidiyorum.

ipNeredeyse her şeyin en ucuzu burda oluyor. Kasnaklar (bana kasnak fiyatı soran olmuştu 5.50 – 6 TL boyuta göre değişiyor); jüt ip (ben o gün Kenan Makremeden 3,5 TL ye almıştım ama burada 2 Lira olduğu için fotoğrafta burdan aldıklarımın arasına koyuyorum, siz buradan alın :D ) ; makaslar; nakış, kanaviçe, dantel, dikiş ipi, kurdele gibi bir sürü şey var. Püskül yapımında kullanmak için nakış ipleri almıştım tanesi sanırım 2.50 TL. Bir tane de kanaviçe ipi aldım yanılmıyorsam 1.40 TL.

Aslında şu videoda sonlara doğru bahsettiğim gibi aliexpressten alıyorum bazı şeyleri; kanaviçe ipi de onlardan 100lü olarak satan bir satıcıdan alıştım, o yüzden elimde epey var ama ten rengine yakın bir tona ihiyacım olunca burdan aldım.

ip2Kürkçü Han’da üst katta da yüncüler bulunuyor ( alt katta da var sanırım birkaç dükkan, örgü bilmediğim için bura beni çok ilgilendirmiyor :D ) Örgüydü, amigurumiydi seviyorsanız bildiğim kadarıyla yünün de en ucuzu ordaki dükkanlar. Ben birinin kapısının önünde duran ihraç fazlası kısmından bu kırmızı-beyazlı ipi aldım, paketlerde vs kullanırım diye (1.5 TL ) . Son olarak insanların örgü çanta, sepet falan yaptıkları yünler oluyor onlardan da yine buralarda bulabilirsiniz…

kurdeleO gün bulması en zor olan şeye gelelim: kadife kurdele. Bir çok yere sordum yoktu en son Şerifoğlu’na gönderdiler. Tarif edemeyeceğim ama girdiğiniz bir yerde bulamazsanız burayı tarif etmesini isteyebilirsiniz, haritada çıkan yer aşağıdaki şekilde.

Metresi 1.5 TL. Daha önce de bulamadığım bazı şeyler için de buraya geldiğimi hatırlıyorum. Fiyatlar normal tuhafiyelerdeki gibi daha çok, bulamadığınız şeyler olunca bakmak için güzel diğerlerinden de daha sakin bir dükkan.

serifogluOralarda kaybolmayın diye ben harita üzerinden anlattım. Ama bence kaybolun yeni dükkanlar keşfeder bana adresini atarsınız :) Bu sefer örneğin metal objeler, zinciler vs almadım elimde çok olduğu için ama önceden aldığım şeylerden de böyle bir yazı çıkarabilirim isterseniz. Bu dükkanlarda neler bulunabiliyor görmüş olursunuz, özellikle takı malzemeleri ve ipler olarak hatta kırtasiye malzemeleri de eklenebilir…

Kadife kurdeleden yapacağım choker kolyeler ve telden yapacağım yüzükler için sabırsızlanıyorum kaçırmamak için kanala abone olmayı unutmayın!

Sevgiler İrem

 

 

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Advertisements

One thought on “Eminönü Alısveris Rehberi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s