Youtube’da Kanal Açmak – 1

Bu bana dair okuduğunuz ilk yazı ise, öncelikle hoş geldiniz. Kendimden bahsetmem gerekirse blogda hakkında kısmında yazanlar haricinde ‘ Merhaba, kanalıma hoşgeldiniz ben İrem diye başlayan videolar çekiyor ( daha da baştan almak gerekirse bunların malzemelerini alıyor, tasarlıyor ve yaparken çekiyorum ), düzenliyor ve Youtube kanalımda paylaşıyorum. Burdan sonra gelen ve gelebilecek soruları başlıklar altında toplayarak devam edeceğim.

  • Kanal nasıl açılır?

Birçoğunuzun gmail hesabı vardır diye düşünüyorum, eğer yoksa gmail hesabı alıyorsunuz youtubeda da hesap açıyorsunuz o gmaille sol tarafta kanalım diye bir kısım var ona tıkladığınızda kanal adı belirleyip kanal açacaksınız.

  • Kanal adı ne olmalı?

Kendi adınız da olabilir yapacağınız şeyle de ilgili olabilir. Ben blogumla aynı isimde açtım, blog neden Dream Travel Wear onu şurdan okuyabilirsiniz. Kanalda blogla aynı adda, kendi adımla değil çünkü 10 yıl sonrasını düşünmek benim işim, 10 yıl sonra youtube kalmazsa onu da Youtube düşünsün ksadfsahg

youtube kanal

  • Kanal içeriğim ne olacak?

Gerçekten bu soruyu aldım gerçek hayatta; hatta o zaman verdiğim tepki ile ‘ Ben nerden bileyim?’. Benim için olaylar şu şekilde gelişti; yapılacaklar listemdeki maddelerin ( bu bir bluz modelini dikmeyi öğrenmek de olabilir, bir şehri görmek de, 40 kitap okumak da) insanlarınkinden çok da farklı olmadığını, yani bunları yapmak isteyen başka insanların da olacağını düşündüm. Ben yaparken video çekersem bana anı, onlara da teşvik olur dedim.

Diğer yandan zaten kendi yapabileceğim şeyleri kendim yapıyordum ve günlük hayatımda ‘ o ne güzelmiş nerden aldın? ‘ sorusunun devamı; ‘ Aa bana da yapsana ‘ nadiren de ‘ Peki nasıl yaptın? ‘ sorusuyla sonlanıyordu. Ben de kanaldan izleyebilirsinle yırtmak istedim, henüz başarabilmiş değilim tam olarak çünkü hala anlatımı olan şeyleri benim yapmamı isteyenler oluyor. Dediğim gibi bir listem var ve o listeye bile vaktim yetmezken, yaptığım yani listeden sildiğim bir şeyi birinin de istemesi o maddenin listeye yeniden girmesi demek. Buna hem vaktim yok, hem de neden tekrar tekrar aynı şeylerden yapıp kendimi bıktırayım. Konuyu nerden nereye getirdim; özetle ben buna da çözüm bulmak istedim ama bulamadım. Günlük hayatta üzgünüm yapamamla geçiyorum kırmamak için, burda detaylı yazmış oldum. Sorarsanız malzemeleri nerden aldım vs. yanıtlıyorum; videoda anlaşılmayan yerleri de aynı şekilde. Ama soru lütfen bana da yapar mısın ya da bana satar mısın, sipariş alıyor musun olmasın. Ben kendim yapıyorum ve siz de sürekli tüketmeyin, bazı şeyleri kendiniz de üretebilirsiniz görün diye koyuyorum bunları.

Konuya dönecek olursak; konsept zaten içerik paylaşımı üzerine kurulu, içeriğinizin ne olacağını bilmiyorsanız: açmayın. Belki makyaj olarak başlarsınız, sonra sohbet de eklenir ya da artık her makyaj kanalı gibi ‘moda’ hakkında konuşursunuz; bunlar zamanla değişebilir sonuçta siz de değişeceksiniz ve üreteceğiniz içerikle ilgili bir uzmanlığınızın olması da gerekmiyor. Abonelerinizin isteğine göre de içerik eklenebilir ya da trend olan videoları çekersiniz, ilerki dönem o zamanki tercihlerinize bağlı olarak değişecek yani. Bahsettiğim içeriklerinizi belirlemeniz gereken dönem en azından bir 3-4 aylık süreci kapsarsa oldukça işinize yarar.

  • Neden kanal açmalıyım?

Birçok cevabı olabilir bu sorunun. Para kazanmak istiyor olabilirsiniz örneğin veya seyahatleriniz için videolu bir günlük olsun istiyor olabilirsiniz. Araştırmalar yapıyorum, yeni tarifler deniyorum ve insanlarla paylaşmak istiyorum da diyebilirsiniz. Kanal açarken belirlemeniz gerek diye düşünüyorum. Zamanla ilginiz yaptığınız şeyler değişebilir elbette içerik ne olmalı kısmında da söylediğim gibi…

Sen neden açtın diyecek olursanız, yapılacaklar listemdeki maddeleri yaparken videolar çekip insanlarla paylaşmak istedim. Aslında bu mantıkta zaten bu blogu açmıştım ancak blogların artık çok fazla takip edilmiyor olması ve insanların sosyal medya ile yetinmesi, takip edecekleri insanları orada takip etmesi, bloglarını okumaya üşenmesi gibi sebeplerle blogda düzeni oturttuğumu söyleyemem.

Ben yaptığım şeylerde (eğer yapmaktan keyif alıyorsam) düzenli olmaya çalışırım. Eğer yapmayı istediğim şeylerden başkaları da haberdar olur, severse ve devam etmem için destek görürsem listeme daha çok sarılacağımı düşündüm :)

Adettendir: Kanalıma abone şuraya tıklayarak abone olmayı unutmayın!

Sorularınızı yorum olarak bekliyorum bu serinin devamı gelecek…

Sevgiler İrem

Advertisements

One thought on “Youtube’da Kanal Açmak – 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s