Bloglar Neden Öldü?

İlk olarak lise yıllarımda keşfettiğim ve düzenli olarak okudugum bloglar (kötü haber) artık öldü. O zamanlar düzenli bir okuyucuyken ilerde de blog açacağımdan emindim. Ben düşündüğümü gerçekleştirmiş olsam da bu süreçte bloglar öldü. Peki neden? 

Ben kendi ( okuyucu gözünden ) düşüncelerimi yazacağım bu yazıda, siz de kendi düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Hatta şöyle yapalım bu yazıyı okuyan herkes bir yorum yazsın ki kimler hala blog okuyormuş görelim. :)  Not: Aklına yorum gelmeyenler için yorum önerisi: Burdayım!


1. Zorlukları

Her ne kadar böyle bir platformda içerik üretmeyen insanlara çok kolay gelse de bu zor bir uğraş. İş demiyorum çünkü bundan ( sadece blog yazma kısmını kastediyorum. )  bir işte kazanılan para kadar düzenli para kazanan insan sayısı az.

2. Tembellik

Bu maddeyi ikiye bölecek olursam birincisi okuyucunun temelliği, hatta 22 yıllık hayatımda gözlemlediğim şey ne yazıkki insanlar hayatlarını mümkünse bir şey okumadan geçirmeye çalışıyor. Örnek vermem gerekirse saç bağışı ile ilgili yazımda bildiğim her şeyi yazmama rağmen orda çok net anlattığım şeyler bile soru olarak yorum atılıyor. Çünkü o okuyarak kendini neden yorsun, ben uğraşıp yazmışım o isteyince tekrar yazarım ne olacak :) 

Sosyal medyanın çıkması ve hızla popülerleşmesi ile okuyucu da blogger da (aslında blogu olan birçok kişi, hatta birkaçı hariç hiçbiri blogger sayılmaz. Çünkü blogger olabilebilmek için orjinal ve düzenli içerik üretiyor olmanız gerekir. Ama kısaca blogger diye bahsedeceğim ben. ) okuyucu da sosyal medyayı kullanmaya başladı. 

Bloggerlar gerek günlük hayatlarından gerekse blogda paylaşım yaptıklarında fotoğraf atıp yazının blogda olduğunu duyurdu. Bu noktada okuyucunun tembelliği devreye girdi ve bir linke tıklamaya üşendi onun yerine yazıyı okumadan yorum olarak sorularını sormaya başladı. Hatta örneğin bu bir tarifse o fotoğrafın altına yazmasını istedi. Kısaca bloga girip okumaktansa sosyal medyada iki fotoğraf fazla görecek vakti olsun istedi ve bloggerın emeğini hiçe saydı. 1. maddede dediğim gibi bununla uğraşmayanlar çok kolay bir uğraş olduğunu düşünüyor.

Blogger ın tembelliği ise şu oldu: hem yazı yazıp hem fotoğraf çekip hem onları düzenleyip yayımlamaktansa sadece fotoğraf çekip altına kısa bir şeyler yazmak elbetteki daha kolay geldi. Zaten yazsa da okunmamaya başlayan yazıları da yazmamaya başladı. Bloga düzenli girip bakan ancak yazı bulamayan okuyucu da bu şekilde blogdan kopmuş oldu.

3. Tanınırlık Elde Etmiş Olmak

Bu noktadan sonra birçoğu normalde yaptıkları işini belki okulunu bıraktı, belki öncesinde iş sahibi olmadığı halde para kazanmaya başladı. Zaten bir hedef kitle oluşmuştu ve bu sosyal medyada yapacakları paylaşımlarla elde edecekleri gelir daha büyük bir hala geldi. Eskiden sevdiğim birçok blog artık blogda yapması gereken bir reklam varsa blog yazıyor ne yazıkki.

Buraya tanınırlık elde edememiş olmayı da ekleyebiliriz. Amacı bu olanlar da ulaşamayınca bırakmış oldu.

4. İçerikler

Bu madde kesinlikle benim de başıma gelen bir şey oldu. İçerikleri çaldıklarını farkettim. Kesinlikle ilhamdan bahsetmiyorum mesela bu stilini paylaşan bir blogger ise eğer; giydiği giysiler, renkleri, poz verişine kadar yabancı bloglardan kopyalanmıştı. Şimdi de video anlamında görüyorum bunu hatta fikrin çok orjinal olduğuna yönelik yorumlara fikir ona ait olmamasına rağmen teşekkür ediyorlar. Bu da açıkçası okuyucu olarak beni rahatsız etmişti, o blogları okumayı bıraktım. Pinterest ilk açıldığı zamanlarda üye olan biri olarak ben de ordan ve internetten çok şeyde ilham almışımdır. Şahsen yazının altına fikir sahibinin linkinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum bu noktada.

5. Youtube ve Instagram

Youtube ile başlayacak olursak kesinlikle içerik üretmesi daha zor bir platform olmasına rağmen daha kolay tanınırlık ve para kazanabilme ihtimalinizin olması ( bu zor olduğu için ihtimal diyorum ) insanları buraya itti.

İçerik üretmek daha zor dedim ama bundan kastım hazırlamasıydı ( düzenlemek vs gerçi sadece kamera karşısına geçip sohbet edip ya da ürünlerden bahsedip düzeliyorsanız düzenlek de çok zor sayılmaz. ). Amaç eğer sadece para kazanmaksa ya da tanınmaksa bunun uygunluğu tartışalacak yolları var. Dikkat çekecek kapak fotoğrafları ve başlıklar gibi. Bahsettiğim şey için en çok izlenenler kısmına bakmanız yeterli. Mesela biri mi öldü o kişiyle ilgili video yapın kesin izlenir gibi.

Bu arada youtubeda kanal açmak ile ilgili bir yazım da şurada

Instagram için tembellik başlığında bahsettiklerim geçerli. Youtubedan farklı olarak buranın da özelliği paylaşımın kolay olması. Hatta blogu olmayan insanlar bile blogger yazıyor profiline.


 

Araya sitem sıkıştırdığım bu uzun yazım geçen gün aklıma geldi, keşke hala yazılsa bloglar biz de okusak diye. Blogların farklı bir samimiyeti vardı bence ve ben bunu kesinlikle özledim! Benimle aynı düşüncede olanlar kimler? Şahsen benim de okunmadığını düşündüğümde yazasım gelmiyor. Ama geçen gün dikiş dikerken düşündüm (hatta fotoğrafı çektim hemen hazır olsun diye :) ) Madem okumayı özledim önce kendim yazayım…

Not: Fotoğraftaki çiçekleri alan kişi aldığı kişiye sinirlenince çöpün yanına atmış, anneannem de çiçek hiç çöpe atılır mı diyip almış :D  böylece çiçekler bizim eve renk kattı ♥

Sevgiler 

İrem

Advertisements

4 thoughts on “Bloglar Neden Öldü?

 1. Özellikle Youtube ve vlog akımının blog kavramını olumsuz etkilediğine inanıyorum ben de. İnsanların büyük bir çoğunluğu zaten izlemeyi okumayı tercih ettiğinden Youtube ile ilgili gelişmeler tuz biber ekledi yani. Ayrıca pek çok yeni açılan blog’un uzun ömürlü olamamasını da motivasyon kaybına bağlıyorum. Her ne kadar ticari amaç gütmese de her blogger yazdıklarının birileri tarafından okunmasını ister fakat bu dünyada videolara göre ziyaretçi kazanmak çok daha zor ve sabır gerektiren bir süreç. Bunun da kimileri için motivasyon kaybına sebep olduğunu düşünüyorum. En iyisi blogları seven bloggerlar olarak biz birbirimize destek olalım ki bloglar ölmesin :)

  Like

  • Merhaba Irem, kesinlikle oyle insan vakit harcadigi sey birilerine ulasirsa daha cok keyif aliyor. Youtube kanali da olan biri olarak videoyu da seviyorum ama yazili olarak anlatimi guzel olan seyler de var. Ben bir seyi video olarak paylastiysam da hazirlik surecinde yazdigim yaziyi buraya koymaya calisiyorum. Ancak yazilarin okunmamasi, hatta yazida cok net yazdigim bir seyin yorum olarak sorulmasi yani insanlarin ”okuma” eyleminden bu kadar kacmasi beni bu yaziya itti…
   Evet yazmaya devam etmeli ve birbirimize destek olmaliyi, o yuzden okuyanlarin yorum yazmasi faydali olur diye dusunuyorum ben de okudugum bloglara yorum birakmaya baslayacagim 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s